2022 Hakim Maaşları

Hakim Nedir? Görev Ve Sorumlulukları

2022 Hakim Maaşları Hâkim, mahkemelerde çalışan ve tüm kararların kanun hükümlerine göre alınmasını sağlayan kişidir. Hâkimler, bireylerin devlet veya bireylerle olan uyuşmazlıklarını çözer. Yargıçlar hukuki sorunları çözmekten sorumludur. Bu şekilde bireyleri hak ve özgürlüklerinden mahrum bırakabilir. Hâkimler, yargı süreçlerini anayasaları, kanunları, örf ve adetleri dikkate alarak ve vicdanlarından güç alarak yönetirler. Hakimin diğer görev ve sorumlulukları aşağıda sıralanmıştır;

  • Davaya ait dosyaları incelemek,
  • Yeni düzenlemeleri takip etmek,
  • Tarafsız olarak adil kararlar almak,
  • Türk milleti adına dava hakkında hüküm vermek

    2022 Hakim Maaşları
    2022 Hakim Maaşları

Hakim Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Yargı yetkisi temelde ikiye bölünmüştür. Hakimler sivil veya idari yargı alanlarında çalışırlar. Yargı adaleti alanında hâkim olarak görev yapacak kişilerin öncelikle üniversitenin hukuk fakültelerinden 4 yıllık bir eğitim alarak mezun olmaları gerekmektedir. Hukuk fakültesi mezunlarının Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından ortaklaşa hazırlanan bir sınava atanabilmeleri için yeterli puanı almaları gerekmektedir. İdari yargı alanında hakim olabilmek için öncelikle Hukuk Fakültesinden veya Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat veya Maliye Fakültesinden tam eğitimli olarak mezun olmaları gerekir. İlgili fakültelerin mezunlarının Adalet Bakanlığı ve ÖSYM tarafından ortaklaşa hazırlanan sınava girebilmek için yeterli puanı almaları gerekir.

2022 Hakim Maaşları

Mesleğe yeni başlayan hakimler 12.500 TL maaş alırken, uzun süre görev yapan hakimler en yüksek 25.000 TL ye kadar maaş almaktadır.

2022 savcı maaşı
Stajyer hakim Maaşı 2022
Ağır ceza hakimi maaşı
Hakim maaşları 2022 temmuz
Yeni başlayan savcı maaşı 2022
Hakim savcı maaşları temmuz 2022
Stajyer hakim maaşı
En yüksek hakim maaşı
  Doğuda Görev Yapan Polis Maaşı 2022
En son eklenen Hastaneler

Yoruma kapalı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Oku