2022 Sivil Polis Maaşları

2022 Sivil Polis Maaşları

Sivil Polis Nedir? Görev Ve Yetkileri

Çalışmaları ve tavırları nedeniyle üniformalı polisten ayrı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün özel çalışanı sayılan görevlilere sivil polis denilebilir. Şöyle belirtmek gerekir ki sivil giyimli polisler narkotik, istihbarat, terörle mücadele ve bilgi işlem gibi birimlerde görev alabilmektedir. Sivil giyimli polisler, görevde değilken kişisel araç kullanabilir veya sakal uzatabilir. Yoğun nüfuslu yerlerde boyacı ve fırıncı gibi işler tarafından kamufle edilebilirler. Mevsim veya görev nedeniyle yerel makamlar tarafından başka tür giysilere izin verilmediği sürece, sivil kıyafetle çalışan kişilerin etek, gömlek ve kravat giymesi zorunludur. Giysiler temiz, düzgün, düz ve tek biçimlidir; Ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır.

Sivil Polis Olma Şartları Nelerdir?

Polis olmak için bazı gerekli şartlar şunlardır;

  • C. Vatandaş olmak
  • Lise, üniversite ve kolej mezunu olmak
  • Yasal yaş (kanunen 18 yaşında)
  • 30 yaşından büyük olmamak

Polis memuru olmak için fiziksel şartlar:

Erkeğin boyu 1,67 cm’den, kadınların boyu 1,62 cm’den uzun olmalıdır . Bir diğer önemli koşul ise kişinin üniversite sınavında belirlenen puan eşiğini aşmış olmasıdır. Bu eşiğin altında puan alırsanız, polis sınavına giremezsiniz. Polis Akademisi tarafından her yıl belirli tarihlerde sınavlar yapılmaktadır. İlan edilen sınav kayıt tarihini geciktirirseniz başvurunuz kabul edilmeyecektir.

2022 Sivil Polis Maaşları
2022 Sivil Polis Maaşları

2022 Sivil Polis Maaşı Ne Kadar?

Polis memuru maaşlarına gelen zamlar ile birlikte, polis maaşları da netlik kazandı. Sivil polislerde dahil olmak üzere polis maaşı 13.132 TL oldu.

Kadın polis maaşları
Doğuda görev yapan polisin maaşı
Yeni başlayan polis maaşı
Evli polis maaşı
Doğuda görev yapan polisin maaşı 2022
Yunus polis maaşı
Trafik polis maaşları
Emekli polis maaşı ne kadar
  Aile Hekimi Doktoru Maaşları 2022 Güncel
En son eklenen Hastaneler

Yoruma kapalı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Oku