Polis Maaşları 2022

Polis Maaşları 2022

Polis Nedir? Görev Ve Yetkileri

Polis, bireylerin  hak ve temel özgürlüklerini korumak ve toplumda düzenli yaşamı sürdürmek için hukuk ilkelerine göre güvenlik hizmeti veren bir kuruluştur ve bu kuruluşun bir görevlisidir. Görev ve yetkileri şu şekildedir;

  • Toplumsal düzen ve genel düzen ile ilgili kanun, yönetmelik ve tüzüklerin uygulanmasını sağlar
  • Önleyici ve koruyucu işlevlerini yerine getirmek için bu alanda cezai faktörleri dikkate alarak karakollar, güvenlik noktaları, devriyeler ve motorlu ekipler kurar.
  • Ülkeye insan ve zararlı maddelerin girişini engellemek için gerekli kontrolleri yapar ve suçların halka açık yerlerde işlenmesini önleyici tedbirler alır.

Polis Olmak İçin Şartları Nelerdir?

Üniversite, kolej veya lise mezunu kişiler, polis eğitimi aldıktan sonra polis memuru olarak çalışabilirler. İlgili polis akademilerinde eğitim alabilmek için üniversiteye giriş sınavı, aday seçme ve değerlendirme sınavı ve PMYO (Polis Meslek Yüksekokulu) sınavını geçmek gerekir. Polis; Emniyet Genel Müdürlüğü’ne rapor vermek, insanların can ve mallarını koruma sorumluluğunu almak, ihbarlara uygun hareket etmek ve suçla mücadele faaliyetlerine katılmakta aranan şartlar arasındadır.

Polis Maaşları 2022
Polis Maaşları 2022

2022 Polis  Maaşları

Polis memuru maaşları Temmuz zammının ardından netleşti. TÜİK tarafından Temmuz ayında enflasyon rakamları açıklandı. Haziran ayında aylık enflasyon oranı %4,95 iken, yıllık bazda  %78,6 oldu.  Ocak 2022’de 9.706 TL olan polis maaşı Temmuz zammı sonrası 13.747 TL’ye yükseldi.

Yeni başlayan polis maaşı 2022
Sivil polis maaşları
Yunus polis maaşı 2022
İmam maaşı 2022
Memur maaşı 2022
Memur maaşları 2022 Ocak
Emekli polis maaşı ne kadar
Kadın polis maaşları
  Doktor Maaşları 2022
En son eklenen Hastaneler

Yoruma kapalı.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. KABUL ET Oku